OYY:n pikkujoulut ja varjoväitös 28.11. : Etnisyyden merkitykset suomalaisten miesvankiloiden sosiaalisessa arjessa

Aika: Maanantai 28.11.2022, klo 16.00–17.45
Paikka: Tieteiden talo, sali 504, Kirkkokatu 6, Helsinki

OYY järjestää varjoväitöstilaisuuden aiemmin tänä vuonna väitelleen VTT Helena Huhdan (HY) väitöskirjasta, jossa tarkastellaan etnisyyden merkityksiä vankilan sosiaalisessa arjessa. Tutkimuksen tulokset kertovat, miten etnisyys näkyy vankien ryhmäytymisessä ja asettumisessa vankilatilaan, sekä minkälaisia vaikutuksia tilaan asettumisella on vankeusajan yhdenvertaisuuteen. Tutkimuksessa käsitellään etnisyyden paikkaa vankien välisessä hierarkiassa ja tarjotaan analyysityökaluja tuon paikan ymmärtämiseen eri aikoina ja eri vankiloissa. Lisäksi tutkimuksessa tarkastellaan vankien ja henkilökunnan välisiä suhteita sekä instituution kykyä taata yhdenvertaisuus. Lopuksi tutkimus analysoi vankikulttuurin fragmentoitumista. Tutkimuksen aineisto on kerätty etnografisin menetelmin yhdeksän kuukauden aikana kahdessa suljetussa miesten vankilassa. 

Väitöstutkimusta kommentoi väitöskirjatutkija Emma Villman (HY), jonka oma väitöskirja käsittelee vapautuvien vankien desistanssia. Villmanin väitöskirja perustuu laadullisiin pitkittäishaastatteluihin. Väitöskirjassa tarkastellaan, miten vapautuvien vankien kertomukset kehittyvät rikoksista irtaantumisen alkuvaiheissa ja vankilasta vapautumisen jälkeen. Huhta ja Villman nostavat keskusteluun vankila- ja vankitutkimuksen nykytilanteen Suomessa. Miten vankilaa tutkitaan ja mitä näkökulmia jää tarkastelematta? Keskusteluun tuodaan myös tutkijoiden käsitys vankilatutkimuksen edellytyksistä Suomessa.

Varjoväitöstilaisuuden yhteydessä vietetään myös OYY:n pikkujouluja. Pikkujoulutarjoilu alkaa klo 16.00 salin 504 edessä ja varjoväitöstilaisuus alkaa klo 16.30.

Tarjolla on kasvispiirakkabuffet. Tarjoilujen mitoittamiseksi pyydämme ennakkoilmoittautumista osoitteeseen maija.helminen(at)oyy-ry.fi 22.11.2022 mennessä. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä mahdolliset ruokarajoitteet.

Tilaisuus on kaikille avoin. Lämpimästi tervetuloa!

Tilaisuutta koskevat tiedustelut: tilaisuuden puheenjohtaja Maija Helminen (maija.helminen(at)oyy-ry.fi)

OYY:n varjoväitöstilaisuuksissa keskustellaan vapaamuotoisesti ajankohtaisista väitöstutkimuksista keskittyen teemoihin, jotka väittelijä ja väitöskirjan kommentaattori haluavat nostaa keskusteluun. Perinteisistä väitöstilaisuuksista poiketen OYY:n varjoväitöstilaisuuksissa myös yleisö on tervetullut osallistumaan keskusteluun!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s